Quantcast
skip navigation

Star Tribune boys' swimming honor roll

By JIM PAULSEN, Star Tribune, 03/08/21, 5:15PM CST

Share

Top performers based on times and scores through March 6.


(Star Tribune file photo)

Top performers based on times and scores through March 6, provided by Minnesota Swimmer.

50 FREESTYLE
Will Whittington, Stillwater 20.83
Charlie Crosby, Breck/Blake 21.24
Daniel Baltes, Maple Grove 21.47
Alex Deng, Eden Prairie 21.59
Evan Bock, Chaska/Chan 21.62
Reese Hodgins, Chaska/Chan 21.69
Sam Brennan, Chaska/Chan 21.88
Aidan Bloomquist, Stillwater 22.04
Tommy McCarthy, Edina 22.08
Hayden Zheng, St. Louis Park 22.10

100 FREESTYLE
Will Whittington, Stillwater 45.60
Daniel Baltes, Maple Grove 47.51
Reese Hodgins, Chaska/Chan 47.66
Alex Deng, Eden Prairie 47.90
Evan Bock, Chaska/Chan 48.17
Sam Brennan, Chaska/Chan 48.29
Ezra Dickerson, St. Michael-Alb. 48.47
Tommy McCarthy, Edina 48.55
Kai Taft, Edina 48.64
Ilya Johnson, Wayzata 48.66

200 FREESTYLE
Will Whittington, Stillwater 1:38.30
Hayden Zheng, St. Louis Park 1:43.46
Nico Losinski, Simley 1:44.40
Jackson Brown, Maple Grove 1:44.50
Alex Deng, Eden Prairie 1:44.59
Elijah Christenson, St. MA. 1:45.64
Reese Hodgins, Chaska/Chan 1:45.91
Charlie Egeland, Breck/Blake 1:45.93
Evan Bock, Chaska/Chan 1:45.96
JJ Dewing, Edina 1:46.25

500 FREESTYLE
Evan Kindseth, Rosemount 4:36.95
Will Whittington, Stillwater 4:38.07
Jackson Brown, Maple Grove 4:42.14
Nico Losinski, Simley 4:44.49
Knute Wargin, Minnetonka 4:48.69
JJ Dewing, Edina 4:50.61
Aidan Bloomquist, Stillwater 4:51.09
Andre Barajas, St. Louis Park 4:52.22
Charlie Klukow, Edina 4:53.19
Noah Rabb, Andover 4:53.69

100 BUTTERFLY
Alex Deng, Eden Prairie 50.03
Will Whittington, Stillwater 50.36
Patrick Horton, Edina 50.52
Elijah Christenson, St. MA. 50.95
Evan Bock, Chaska/Chan 51.03
James Pan, Breck/Blake 51.56
Hayden Zheng, St. Louis Park 51.58
Tommy McCarthy, Edina 51.63
Sven Becker, East Ridge 52.19
Elliot Berman, Hopkins 52.33

100 BACKSTROKE
Charlie Crosby, Breck/Blake 50.52
Will Whittington, Stillwater 50.91
Hayden Zheng, St. Louis Park 51.55
Sven Becker, East Ridge 52.19
Patrick Horton, Edina 52.32
Noah Rabb, Andover 52.65
Philip Jensen, Hastings 52.66
Luke Logue, Eden Prairie 52.69
Will Melsha, Coon Rapids 53.14
Ezra Dickerson, St. Michael-Alb. 53.45
Tommy McCarthy, Edina 53.45

100 BREASTSTROKE
Hayden Zheng, St. Louis Park 55.92
Alex Deng, Eden Prairie 56.85
James Pan, Breck/Blake 57.75
Aidan Bloomquist, Stillwater 58.08
Tyler Schultze, Coon Rapids 58.09
Josh Johnston, Orono 58.62
Nick Kale, Wayzata 59.02
Carson Witte, Minnetonka 59.35
Kai Taft, Edina 59.56
Knute Wargin, Minnetonka 59.70

200 INDIVIDUAL MEDLEY
Hayden Zheng, St. Louis Park 1:53.29
James Pan, Breck/Blake 1:53.91
Aidan Bloomquist, Stillwater 1:53.96
Kai Taft, Edina 1:56.21
Will Whittington, Stillwater 1:56.35
Luke Logue, Eden Prairie 1:56.48
Noah Rabb, Andover 1:56.61
Josh Johnston, Orono 1:57.79
Jackson Brown, Maple Grove 1:58.11
Evan Bock, Chaska/Chan 1:58.41

ONE-METER DIVING
6 Dives
Sam Hlavachek, Elk River 348.85
Keegan Gare, Lakeville South 290.55
Tyler Barrett, St. Michael-Alb. 285.9
Austin Kantor, Elk River 285.65
Alex Sulistyo, Eastview 282.95
Stuart Fish, Hopkins 272.6
Storm Opdahl, Chisago Lakes 271.1
Andy Groebner, St. Anthony 267.45
Dillon Hall, Burnsville 265.95
Ben Linde, Andover 265.25

11 Dives
Sam Hlavachek, Elk River 525.95
Alex Sulistyo, Eastview 464.85
Austin Kantor, Elk River 445.45
Stuart Fish, Hopkins 421.4
Jack Simmer, Coon Rapids 410.2
Colin Craig, Breck / Blake 379.05
Ryan Lester, Hastings 370.55
Jay Lebakken, Edina 369.60
Timothy Rotter, Blaine 348.20
Marioys Makar, Simley 336.00

200 FREESTYLE RELAY
Stillwater 1:26.40
Chaska/Chan 1:27.58
Edina 1:28.21
Breck/Blake 1:28.25
Maple Grove 1:28.72
Lakveille South 1:28.78
Minnetonka 1:28.90
Eden Prairie 1:28.97
Coon Rapids 1:30.28
Orono 1:31.59

200 MEDLEY RELAY
Stillwater 1:35.14
Breck/Blake 1:36.63
Edina 1:36.95
Eden Prairie 1:37.05
St. Louis Park 1:37.29
Minnetonka 1:37.58
Wayzata 1:38.31
Coon Rapids 1:38.51
Maple Grove 1:38.96
Chaska/Chan 1:39.26

400 FREESTYLE RELAY
Stillwater 3:12.46
Chaska/Chan 3:13.00
Edina 3:14.55
Eden Prairie 3:15.21
St. Louis Park 3:16.50
Maple Grove 3:18.03
Wayzata 3:18.31
Minnetonka 3:18.47
St. Michael-Albertville 3:19.84
Shakopee 3:20.41

Complete list of top times, scores

Click here to see all top times listed on the MN Swimming and Diving Coaches Association website.

Swimming Hub Headlines